Przewidoczni


Na fotografiach Andrzeja Grudnia z pozoru zwyczajne codzienne obrazy stają się pretekstem do oddzielenia teraźniejszości od przemijania czasu. Zatrzymana chwila może się już wydarzyła albo dopiero zdarzy się. Ten stan przejściowy powoduje, że wszystkie alternatywne zakończenia nakładają się na siebie i nabierają nowego wymiaru. Ocierając się o deja vu poznajemy wynik.

Autor wchodzi w rolę anioła stróża, prowadzi bohaterów swoich zdjęć po następujących po sobie pozornie błahych chwilach życia codziennego. Analizuje ich wybór kierunku drogi i trafność podjętych decyzji.

Andrzej Grudzień – rocznik 73, fotograf z dyplomem, który nigdy nie był potrzebny w pracy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fotografia jest jego pasją i sposobem na życie. Od ubiegłego roku prowadzi dla słuchaczy Studium Fotografii ZPAF w Warszawie zajęcia z fotografii analogowej. Bloger, vloger, organizator licznych szkoleń i warsztatów fotograficznych w Polsce i zagranicą.
Po raz pierwszy jego autorski projekt „Przewidoczni” był prezentowany w 2011 r. na indywidualnej wystawie w chyba już nieistniejącym awangardowym klubie OSIR Cycle Culture Cafe na ul. Tamka w Warszawie. Wybrane prace można było także obejrzeć na zbiorowych wystawach w Warszawie (Noc Muzeów w ZPAF 2012, Galeria Bezdomna 2013, Polska Ulicznie 2016), na łódzkim Fotofestiwalu 2016 i na festiwalu Triest Photo Days 2016 we Włoszech oraz w 2018 roku dwukrotnie w Galerii Atelier w Chełmie. W lutym 2019 roku prezentował swoje prace wykonane w podczerwieni na zbiorowej wystawie w Starej Galerii ZPAF w Warszawie. Na drugiej edycji Dni Fotografii Alternatywnej można było zobaczyć jego autoportrety wykonane w technice pinhole i Polaroid. Wystawa była prezentowana w Warszawie i Katowicach. Jeden z „otworkowych” autoportretów wyróżniono w konkursie Portret Prawdziwy 2019.