Przewidoczni


Na fotografiach Andrzeja Grudnia z pozoru zwyczajne codzienne obrazy stają się pretekstem do oddzielenia teraźniejszości od przemijania czasu. Zatrzymana chwila może się już wydarzyła albo dopiero zdarzy się. Ten stan przejściowy powoduje, że wszystkie alternatywne zakończenia nakładają się na siebie i nabierają nowego wymiaru. Ocierając się o deja vu poznajemy wynik.

Autor wchodzi w rolę anioła stróża, prowadzi bohaterów swoich zdjęć po następujących po sobie pozornie błahych chwilach życia codziennego. Analizuje ich wybór kierunku drogi i trafność podjętych decyzji.

Andrzej Grudzień – rocznik 73, fotograf z dyplomem, który nigdy nie był potrzebny w pracy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Szukając swojej zawodowej ścieżki życia był blogerem branżowym, ambasadorem marki Olympus, handlowcem, a ostatnio szkoleniowcem i kuratorem wystaw. Ciągle podejmuje nowe wyzwania wiecznie głodny wiedzy i doświadczeń. Uwielbia fotografię analogową i techniki szlachetne. W 2018 roku rozpoczął współpracę z fotografem krajobrazowym Marcinem Pietraszko „Poland in the Lens”, na którego kanale YouTube dzieli się swoją wiedzą o analogach. Ostatnio zaczął prowadzić zajęcia z fotografii otworkowej dla słuchaczy Studium Fotografii ZPAF. Twórca Fotograficznej Akademii Nauk, która uczy fotografii pod patronatem Sony Polska.

W 2011 r projekt „Przewidoczni” był prezentowany na autorskiej wystawie w chyba już nieistniejącym awangardowym klubie OSIR Cycle Culture Cafe na ul. Tamka w Warszawie. Wybrane prace można było także obejrzeć na zbiorowych wystawach w Warszawie (Noc Muzeów w ZPAF 2012, Galeria Bezdomna 2013, Polska Ulicznie 2016), na łódzkim Fotofestiwalu 2016 i na festiwalu Triest Photo Days 2016 we Włoszech oraz w 2018 roku dwukrotnie w Galerii Atelier w Chełmie. W lutym 2019 roku prezentował swoje prace wykonane w podczerwieni na zbiorowej wystawie w Starej Galerii ZPAF w Warszawie.